Volkan Konak

Volkan Konak

Kuzeyin Oğlu lakabıyla bilinen ünlü sanatçı Volkan Konak hakkında merak edilenleri bu haberimizde sizlere sunuyoruz. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Volkan Konak Kimdir?

Volkan Konak kimdir? Kuzeyin Oğlu lakabıyla tanınan ünlü sanatçı 1967 yılında Maçka’da dünyaya gelmiştir. Şlk albümü Suların Horon Yeri’ni çıkaran Konak, Yılın Sanatçısı, Altın Plak ve Elmas Plak ödüllerini kazanmıştır. Çernobil felaketinin yol açtığı sorunlara parmak basan Volkan Konak sosyal duyarlılığını da insanlara göstermiştir.

Piyasaya Çıkışı

Sanat hayatına 1989 yılında Maçka yöresinde ait şarkıların bulunduğu Suların Horon Yeri adlı müzik albümüyle başladı. Daha sonra beste çalışmalarına hız veren ünlü sanatçı, Nâzım Hikmet, Yaşar Miraç ve Sunay Akın gibi değerli şairlerin eserlerini besteledi. Yapmış olduğu bestelerin içerisine etnik motifleri katan ünlü sanatçı eşi benzeri olmayan kendine özgü bir tarz yaratmayı başarmıştır.

Karadeniz Müziğini Evrensel müzikle harmanlayarak özgün bir yapıda yeniden şekillendiren ünlü şarkıcı Efulim albümünü 1993 yılında yapmıştır. 1994 yılında Gelir misin Benimle adlı albümünü hazırlayan sanatçı askerlik görevi nedeniyle bir süre müzik dünyasından uzak kaldı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra üçüncü albümü Volkanik Parçalar’ın çalışmasına hız kazandıran ünlü sanatçı üç aylık çalışma sonrasında bu albümü de müzikseverlerin beğenisine sunmayı başardı. Volkan Konak, 1998 yılının Nisan ayında Kuzey Müzik Prodüksiyon adlı firmasıyla Pedaliza isimli albümünü çıkardı..

Ödüller

1993 yılından bu yana onlarca beste yapan ünlü sanatçı bir çok vakıf ve dernekler tarafından yılın sanatçısı ödülünü almıştır. 1997 yılında Politika dergisi tarafından en iyi müzisyen seçilen ünlü sanatçının 1993 yılında yaptığı bestenin dünya üzerinde ki yayın hakları Alain Finet tarafından satın alındı.

2000 tarihinde Şimal Rüzgarı adlı albümünü DMC etiketi ile çıkararak dinleyicilerine ulaşan Volkan Konak 3,5 yıl aradan sonra yine Maranda isimli albümünü dinleyicilerine sundu. 2006 yılında çıkardığı Mora albümünde ablası Nuran Bahçekapılı’nın sözlerini yazdığı “Gardaş” şarkısını Kazım Koyuncu anısına besteledi. Besteci ve söz yazarı kimliğiyle beraber şiirsel yönüyle de oldukça sevilen Volkan Konak’ın birçok şiiri yer almaktadır. Konserlerinde şarkıları ile beraber şiirlerde okuyan Volkan Konak, anlattığı esprili hikâyeleriyle bir çok kişinin beğenisini kazanmıştır. Sahne performansları ile aranılan birisim olan ünlü sanatçı Türkiye’nin dört bir yanında konserlerine devam etmektedir.

Çernobil Faciası

Çernobil faciası üzerinde araştırmalar yapan ünlü sanatçı bu olayın Türkiye ve Karadeniz Bölgesi üzerindeki etkilerini belgelendirmiştir. Kanserden babası ve birçok yakınını kaybeden Volkan Konak, Cerrahpaşa adlı eserini babası için besteledi. Yıllarca Karadeniz Bölgesindeki kanser vakalarının yükselmesine dikkat çekmek isteyen Volkan Konak, bu bölgeye Kanser Araştırma Hastanesi kurulması için mücadele etmektedir. 2009 tarihinde Mimoza adını verdiği albümüyle tekrar giriş yapan ünlü şarkıcı ilk klibini “Göklerde Kartal Gibiydim” adlı şarkısına çekti. Daha sonra Mimoza Çiçeği ve Yarim Yarim eserleri sırasıyla yayınlandı. 2012 tarihinde Lifor isimli albümünü çıkararak sevenleriyle tekrar buluşan Volkan Konak ilk klibi, Nerdesin adlı esere çekmiştir. Albümün ikinci klip çalışması ise Ayletme Beni şarkısına çekilmiştir.

Albümleri

1987 – Suların Horon Yeri

1993  – Efulim

1994 – Gelir misin Benimle

1996 – Volkanik Parçalar

1998 – Pedaliza

2000 – Şimal Rüzgarı

2003 – Maranda

2006 – Mora

2009 – Mimoza

2012 – Lifor

Yapmış olduğu eserleri ile tüm Türkiye’nin gönlünü kazanmış olan ünlü sanatçı başarılı müzik hayatına kaldığı yerden devam ediyor. Bu yazımızda sizlere Volkan Konak biyografisini sunarak sanatçı hakkında bilinmeyenleri sizlerle paylaştık. Hayatını merak ettiğiniz diğer sanatçıların biyografilerini yine internet adresimizde bulabilirsiniz.