Sıla

Türk pop müziğinin başarılı sanatçılarından Sıla kimdir? Ünlü sanatçı hakkında tüm detayları internet adresimizde bulabilirsiniz.

Gerçek adı Sıla Gençoğlu olan ünlü şarkıcı 17 Haziran 1980 tarihinde Denizli’de hayata gözlerini açtı İlkokul eğitimini Denizli’de tamamlayan şarkıcı, ortaokul ve lise öğrenimi için İzmir’e taşınmıştır. Sahne çalışmalarına İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde başlayan Sıla bu burada Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği korolarında solist olarak görev almıştır. Lise döneminde özel şan derslerine başlayan ünlü sanatçı, Sabahat Tekebaş’tan şan ve ses eğitimi dersi aldı. 1998 tarihinde yüksek öğrenimi için İstanbul’a gelen ünlü şarkıcı İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir sene okuduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’ne geçmiştir.

Eğitim hayatını sürdürürken Neşet, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil’den bir araya gelen caz orkestrasında solist olarak görev almıştır.  Bu dönemde Nükhet Ruacan’la ses eğitimi üzerine çalışmalar yapan ünlü şarkıcı daha sonra müzisyen Efe Bahadır’la da tanıştı. Sahne başarıları ile adından söz ettiren sıla Kenan Doğulu ile tanışarak yedi sene vokalistliğini yapmıştır. 

İlk Albümü

Sıla 2007 tarihinde kendi adını taşıyan ilk albümünü piyasaya sundu. Ozan Doğulu prodüktör olarak yer aldığı albüm Dan Sonra’ya klip çekmiştir. Şarkının sözleri ünlü sanatçının imzasını taşırken, düzenlemesi Ozan Doğulu’ya aittir.  Bu dönemde kendisine desteğini eksik etmeyen Kenan Doğulu da rap düetiyle şarkıyla eşlik etmiştir. Albümde Gözde Kansu ve Sezen Aksu’yla çalışan sıla tüm şarkı sözlerini kendisi yazmıştır. Şarkıcının ayrıca albümde 5 adet kendi bestesi yer alır. Albüm düzenlemelerinde Ozan Doğulu, Murat Yeter, Mustafa Ceceli ve Nedim Ruacan gibi müzisyenler yer almıştır.  Çıkış parçası Dan Sonra kısa sürede çıkış yakalayan şarkıcı Avrupa Radyo Listeleri’ne de girmeyi başarmıştır. 2008 yılında ikinci teklisi Kenar Süsü’ne klip çeken Sıla akustik parçaların en iyi örneklerini bizlere sundu. Şarkının klibini Tolga Kutlar üstlendi. 

Diğer Albümleri

2009 yılında ikinci albümünü piyasaya süren sanatçı, Sevişmeden Uyumayalım şarkısını kliplendirdi. Bu şarkı ile 3 hafta boyunca 1 numara olmayı başaran Sıla yine Avrupa listelerine girmeyi başarmıştır.  Daha sonra İnşallah şarkısına klip çeken Sıla, bu şarkısıyla da Türk listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiştir. Art arda gelen başarılardan sonra Yara Bende isimli üçüncü teklisine Kemal Doğulu yönetmenliğinde klip hazırlayan şarkıcı yine adından söz ettirdi. Albümün dördüncü klibi ise, konser görüntülerinden bir araya gelen Bana Biraz Renk Ver şarkısına çekildi.

2010 yılında Ozan Doğulu’nun 130 Bpm albümünde Alain Delon isimli şarkısıyla müzikseverlerle bir araya gelen şarkıcı, bu şarkıya bir video klip çekmiştir. Şarkı, müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükselmiştir.

Albümleri

2007 – Sıla

2009 – İmza

2010 – Konuşmadığımız Şeyler Var

2012 – Joker

2012 – Vaveyla

15 Temmuz Olayları

Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de yapılan darbe girişimi sonrasında 7 Ağustos’ta düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne katılmayan şarkıcının bazı konserleri bu dönemde iptal edildi. Bu olay hareket sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi,  Sıla’nın halkın iradesiyle alay ettiğini savundu. Şarkıcı ise daha sonra darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden kimseyi hedef almadığını açıklamıştır.

Özel Hayatı

Ünlü şarkıcı Sıla yakın zamana kadar Ahmet Kural ile birliktelik yaşadı. Darp ve şiddet nedeniyle ayrılan ünlü ikili daha sonra mahkemelik oldu. Ünlü kilinin davası hala devam ediyor. Daha sonrası nasıl bir sonuç ortaya çıkacağı da pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu yazımızda sizlere Sıla Gençoğlu hakkında içerikler sunduk. Diğer sanatçıların biyografilerini merak ediyorsanız sitemize göz atabilirsiniz.

Tags