Serdar Ortaç

Birçok popüler şarkının söz yazarı olan Serdar Ortaç, 1970 tarihinde İstanbul’da hayata gelmiştir. Asrın Hatası bu şarkılardan biridir.

Gençlik Dönemi

Serdar Ortaç’ın okul hayatı ilköğretimde Kocamustafapaşa’da geçmiştir. Ortaokulu  Suadiye Lisesi’nde bitirmiş, lise döneminde ise Haydarpaşa Meslek Lisesi torna-tesviye bölümünde yer almıştır. Ortaç, üniversite eğitimini Bilkent Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girerek tamamlamak istemiş, ancak yarıda bırakarak ayrılmıştır.

Çıkış Parçası

 Serdar Ortaç, ismini radyo sunuculuğunda duyurmaya başlamıştır. Ancak müzik parçası olarak ilk çıkışı 1994 yılında gerçekleşmiştir. İlk albümü “Aşk İçin-Karabiberim” büyük beğeni toplamıştır. Bir plak yapımcısının Serdar Ortaç’ın programlarını dinlemesi ve sesini dinlemesi ile ilk albümü çıkış fırsatı bulmuştur. Aradan iki sene geçtikten sonra 1996’da ikinci albümü olan Yaz Yağmuru’nu yapan Ortaç, bu albümü daha sonra farklı dillerde de seslendirmiştir. Meksika’da Serdar Ortaç’ın albümü beğenilmiş ve bir süre çalınmıştır. İkinci albümün çıkış şarkısı olan “Ben Adam Olmam” ses getirmiştir.

 Özel Hayatı 

 Serdar Ortaç, müzik piyasasındaki hızlı çıkışıyla beste fabrikası olarak anılmaya başladı. Hem ülke içinde hem de yurt dışında birçok   konser veren sanatçı, en sevilenler listesinde olmayı hep başardı. Zaman zaman özel hayatındaki gelişmelerle de dikkatleri üzerine çekti. 1999 yılında, askerlik yapmamak için hileye başvurduğu gerekçesiyle 54 gün kadar hapis yattı. Mamak Askeri Cezaevi’ndeki süresi sonrasında aşk hayatıyla da bir hayli fazla gündemde yer aldı.  Birçok ünlü ismin de yer aldığı birlikteliklerinden sıkça bahsettirdi. Serdar Ortaç’ın en akılda kalan olaylarından biri KRAL TV Müzik Ödülleri töreninde gerçekleşti. Ortaç, gecede Ahmet Kaya’ya sergilediği tutum nedeniyle tuvalet koridorunda Cafer Arat tarafından yumruklanarak darp edildi.  Cafer Arat, kasten yaralama ve tehdit suçları nedeniyle 11 ay kadar hapis cezası gördü. Çalkantılı dönemlerinden sonra Ortaç, 2014 yılında Chloe Loughnan ile evlendi.

Albümleri Ve Çıkış Yılları

Serdar Ortaç albümleri 1994 yılında piyasada yer almaya başlamıştır. Aşk İçin albümü ve Yaz Yağmuru’ndan sonra 1998 yılında Gecelerin Adamı, büyük ses getirmiştir. Hemen sonraki sene Bilsem ki, 2000 yılında da Asrın Hatası, 2002’de Okyanus albümleri kısa aralıklarla çıkmıştır. İki sene aralıkla devam eden albümler, 2004 yılında Çakra, 2006’da Mesafe, 2008 yılında Nefes şeklinde sürmüş ve ses getirmeye devam etmiştir. 2010 yılında Kara Kedi albümü çıkaran Ortaç, 2012 yılında Ray albümünü çıkarır. 2014 yılında ise Bana Göre Aşk albümü piyasada görülür. İki sene arayla albüm çıkarma rutini 2015 yılında son bulur. Çek Elini Kalbimden ile Serdar Bizi Diskoya Götür 2015 yılında ses getirmiştir. 2016 yılında Gıybet albümünü yapmıştır.

Serdar Ortaç Kazandığı Ödüller

Serdar Ortaç kazandığı ödüller açısından da gündeme gelmiştir. İlk albümü çıktığı sene En iyi çıkış yapan sanatçı unvanını kazanmıştır. 1997’de Padişah şarkısı en sevilen şarkı olmuş, 1999 yılında yılın en başarılı sanatçısı olarak Hürriyet Altın Kelebek ödülünü almıştır. 2000 ve 2005’te Kral TV Video Müzik Ödülleri -Pop Müzik en iyi erkek sanatçı ödüllerinin sahibi olmuştur. 2006 yılında “Gitme”  şarkısının Yılın Klibi ödülünü almıştır. “Mesafe” 2007’de Yılın En Çok Satan Albümü, 2009 yılında Altın Kelebek En İyi Pop Erkek Ödülü’nü kazanmıştır.

  • 2010 ve 2012 yıllarında ayrı ayrı Kral TV Radyolarda En Çok Çalınan Sanatçı 
  • 2011  Balkanika TV Yılın En İyi Erkek Sanatçısı Ödülü diğer ödülleridir.

Serdar Ortaç, Rumca ve Rusça  şarkı sözleriyle de dikkatleri çekmiştir. Birçok şarkı sözünün bestecisi ve söz yazarıdır.